CARITAS PARAFII MATKI BOŻEJ SALETYŃSKIEJ

 

Spotkania Parafialnego Zespołu Caritas
przy naszej parafii odbywają się w sobotę o godz. 10:00 (poza wakacjami).
Serdecznie zapraszamy wszystkich tych,
którzy chcieliby włączyć się w pracę i działalność tej wspólnoty.

 

 

Bądź „eko” w Ostrowcu

DPP_0980.JPG

Caritas rozszerza ofertę działań na rzecz ochrony środowiska. Od czerwca w ośrodku wypoczynkowym w Ostrowcu k. Wałcza ruszą weekendy promujące walory turystyczne Ziemi Wałeckiej, a zarazem aktywizujące uczestników, by kształtowali w sobie postawę proekologiczną. W programie eko–meetingu przewidziane są: spływ kajakowy, rajdy (rowerowe i nordic walking), wieczory integracyjne przy ognisku z degustacją lokalnych produktów, zapoznanie z historią i atrakcjami regionu.

Impreza ta zapoczątkuje cykl, który zamierzamy kontynuować przez lata – informuje Katarzyna Skuza, koordynator projektu. – W planach jest organizowanie eko–meetingów raz na kwartał, z programem dostosowanym do pór roku. Chcemy, by impreza na stałe wpisała się w życie naszego ośrodka.
Kontynuację dzieła umożliwi zakupiony sprzęt sportowy, bowiem w ramach projektu ośrodek St. Liborius w Ostrowcu został wyposażony w 11 kajaków i 15 rowerów trekkingowych. W najbliższym czasie wyposażenie zostanie uzupełnione o przyczepę do transportu kajaków oraz 20 kompletów kijów do nordic walking.

A wszystko po to, by uczyć ludzi aktywnego wypoczynku. – Spływy kajakowe i rajdy, rowerowe i piesze, doskonale wpływają na kondycję psychofizyczną, szczególnie w dobie smartfonów i komputerów – przekonuje Katarzyna Skuza. – Chcemy przekonać uczestników do korzystania z roweru na co dzień oraz pokazać, w jaki sposób zamiana samochodu na rower wpływa na poprawę środowiska naturalnego.

Organizatorzy liczą, że ekologiczne weekendy zainspirują ludzi, którzy będą kultywowały zdrowy styl życia i swoim przykładem będą szerzyć proekologiczne myślenie wśród swoich znajomych. – Liczymy też, że uda się zacieśnić więzi międzypokoleniowe, ponieważ z założenia w każdym weekendzie wezmą udział osoby zróżnicowane wiekowo. Co najmniej 20 procent z nich będzie poniżej 24. roku życia i powyżej 45 – dodaje koordynatorka.
Zakupiony sprzęt umożliwi również inicjowane kolejnych projektów. Caritas zamierza wykorzystywać go przy organizacji wypoczynku dla osób o niskich zarobkach, rodzin wielodzietnych oraz obozów i kolonii.
Projekt ma charakter ogólnodostępny i nieodpłatny. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

 

 

Lato z Caritas – ruszyły zapisy

Symbol zastępczy tekstu.png

Lato z Caritas to inicjatywa Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej skierowana do dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Akcja przeprowadzana jest w okresie letnim dla trzech województw diecezji. Jest to aktywnie spędzony czas wakacji z wartościami chrześcijańskimi, pod opieką  sprawdzonej kadry pedagogicznej. W programie przewidziane są gry i zabawy integracyjne, kręgielnia, aquapark, park linowy, kino, zajęcia tematyczne, konkursy, spotkania z gośćmi specjalnymi i wiele innych atrakcji.

Kolonie „Lato z Caritas” odbędą się w 2 terminach:

– 14-21 lipca

– 11–18 sierpnia

Koszt udziału to 580 zł. W cenę wliczony jest nocleg, wyżywienie, transport, ubezpieczenie NW.

Kolonie odbędą się w ośrodku Charytatywnym st. Liborius w Ostrowcu k. Wałcza. Więcej informacji w sekretariacie Caritas w Koszalinie (email: sekretariat.koszalin@caritas.pl bądź pod nr tel. 94 342 36 90).

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 czerwca 2018r.

RODO – karta kwalifikacyjna na wypoczynek i kolonie + regulamin