OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 19.03.2023 r.

Człowiek potrzebuje światła. Potrzebują światła oczy naszego ciała i oczy naszej duszy. Ewangelia mówi dziś o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia przez Pana Jezusa. Chory zdaje się widzieć Jezusa sercem, ale faryzeusze, przed którymi staje, choć widzą oczami ciała, nie chcą dostrzec prawdy oczami serca. W pierwszym czytaniu słyszymy o Samuelu, zmartwionym postawą króla Saula, a który jest wezwany do namaszczenia nowego króla. Bardzo różnią się jego ludzkie wyobrażenia od tego, co Pan Bóg przygotował. Święty Paweł zachęca do porzucenia grzechu i życia światłem, które daje nam Chrystus.
Pozwólmy słowu Bożemu rozświetlać mroki naszego życia i uzdrawiać nasze spojrzenie. 

W następną niedzielę, 26 lutego br.
Indywidualna ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

w intencji małżeństw i rodzin od godz. 13:30 do godz. 17:00.

1.  Czwarta Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare, co oznacza „cieszcie się”. Zbliżają się święte dni paschalne, podczas których Bóg okaże swoje miłosierdzie. Największym znakiem tej miłości będzie Ofiara złożona przez Chrystusa na drzewie krzyża, która stanie się źródłem zbawienia dla całej ludzkości.

2.  BIERZMOWANIE – W ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Msza Święta i spotkanie dla młodzieży kl. I szkół średnich dzisiaj o godz. 18:00.

3.  W kalendarzu liturgicznym rozpoczynającego się tygodnia przypadają dwie ważne uroczystości.
   – W tym roku 19 marca przypada w niedzielę, dlatego w poniedziałek, 20 III, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i opiekuna Pana Jezusa. Msze Święte o godz. 7:00 i 17:00.
   – Natomiast w sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy.

4.  Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek i ojców za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

5.  Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do 17:00 – módlmy się
o gorliwość i pobożność dla ministrantów naszej diecezji, aby służąc przy ołtarzu mogli zafascynować się Chrystusem i kapłaństwem (diecezjalna intencja powołaniowa na marzec br.).

6.  REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – rozpoczniemy w sobotę, 25.03. br. Mszą Świętą o godz. 18:00.
Poprowadzi je ks. Grzegorz Zembroń MS, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Program w Biuletynie Parafialnym i w zakładce HOME. Zachęcamy, aby w czasie rekolekcji przygotować się i przystąpić do dobrej spowiedzi wielkanocnej, a nie odkładać sakramentalnego pojednania się z Panem Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalne.

7.  W WIELKIM POŚCIE – W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, a dla dorosłych po Mszy Świętej wieczornej i nabożeństwie (ok. 17:30) W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17:00.
     W Straduniu Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18:00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 8:45.

8.  Do Niedzieli Palmowej włącznie można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

9.  JAŁMUŻNA POSTNA – Kartoniki-skarbonki znajdują się na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła.

— ♦ —

Pomoc Polakom na Kresach
W głównym przedsionku kościoła wystawiony jest kosz na trwałe produkty spożywcze
oraz artykuły chemii domowej dla Polaków mieszkających na Kresach.
Artykuły te dostarczone zostaną na przełomie marca i kwietnia br.

— ♦ —

ODDAJĄC KREW RATUJESZ ŻYCIE – akcja poboru krwi – POMÓŻ POTRZEBUJĄCYM:
23 marca 2023 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 przy Liceum Ogólnokształcącym w Trzciance.

— ♦ —

Biblioteka Parafialna parafii św. Jana Chrzciciela
zachęca do wykonania prac na
Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych,
które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w ramach
40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

 

 

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12.03.2023 r.

Czytany dziś fragment z Księgi Wyjścia przedstawia lud Izraela idący przez pustynię. Jeszcze niedawno śpiewał na chwałę Bożą, a teraz domaga się od Mojżesza wody, mimo cudów, których doświadczył. Fragment z Ewangelii Świętego Jana mówi o spotkaniu przy studni w samo południe. Utrudzony Jezus i Samarytanka o nieciekawej reputacji, która o tak dziwnej porze przychodzi po wodę, chcąc uniknąć trudnych spotkań z ludźmi. Spotkanie z Panem Jezusem zmienia jej życie.
Wsłuchujmy się w słowo Boże, abyśmy potrafili je przyjąć, zwłaszcza na pustyniach naszego życia i w „najgorętszych porach” dnia.

W ubiegłą niedzielę na Krajowy Fundusz Misyjny zebraliśmy 1625,00 zł.
Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

1.  Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

2.  BIERZMOWANIE – W ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania:
     – dla młodzieży kl. VIII dzisiaj Msza Święta i spotkanie dzisiaj o godz. 18:00.
     – dla młodzieży kl. I szkół średnich Msza Święta i spotkanie w następną niedzielę o godz. 18:00.

3.  I KOMUNIA ŚWIĘTA: 14.03.2023, we wtorek o godz. 17:00 Msza Święta z katechezą dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych

4.  Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek i ojców za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

5.  Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do 17:00 – módlmy się o gorliwość i pobożność dla ministrantów naszej diecezji, aby służąc przy ołtarzu mogli zafascynować się Chrystusem i kapłaństwem (diecezjalna intencja powołaniowa na marzec br.).

6.  W Wielkim Poście – W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, a dla dorosłych po Mszy Świętej wieczornej (około godz. 17:30). W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17:00.
     W Straduniu Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18:00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 8:45.

7.  JAŁMUŻNA POSTNA – Kartoniki-skarbonki znajdują się na stoliku z prasą.

8.  Do Niedzieli Palmowej włącznie można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

9.  Pomoc Polakom na Kresach – Od dzisiaj przez dwa tygodnie w naszym kościele wystawiony jest kosz na trwałe produkty spożywcze oraz artykuły chemii domowej dla Polaków mieszkających na Kresach. Artykuły te zostaną dostarczone na przełomie marca i kwietnia br.

10.  W dniu 28 lutego 2023 r. zmarł ks. Dymitr Baryło, który przez 20 lat pełnił posługę kapłańską wśród Polaków mieszkających w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Dominika w Rakowie na Białorusi, Módlmy się o spokój Jego duszy.

— ♦ —

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Trzcianki o Skrzatusza.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga przemiany – możliwość poczucia drogi krzyżowej inaczej niż zwykle – fizycznie. W samotnym, cichym 45 kilometrowym marszu w ciemności. Wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie – człowiek może być potem przemieniony.
Rozpocznie się 24 marca 2023 r. Mszą św. o godz. 21:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.edk.org.pl oraz na facebooku: Trzcianka.EDK.

— ♦ —

Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance
prowadzi rekrutację dzieci 5- i 6-letnich do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024.
Nabór do zerówki trwa od dnia 30 stycznia do dnia 21 kwietnia 2023 r. W tych samych terminach prowadzimy także rekrutację dzieci 7-letnich do klasy pierwszej.
Zainteresowani rodzice mogą zapoznać się z odpowiednimi informacjami zgromadzonymi w serwisie internetowym szkoły pod zakładką „Rekrutacja”.
Ponadto informacje o naborze dzieci są udzielane w sekretariacie szkoły.

— ♦ —

ROZLICZAM SIĘ SERCEM – podaruj 1,5% swojego podatku

–  “Pomagam bliźniemu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Nr KRS 0000274950 www.pomagamblizniemu.caritas.pl
Ulotki wyłożone są na stoliku z gazetami.

– Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność Fundacji „Wyobraźnia Miłosierdzia” działającej przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance. Wspiera ona działalność oświatowo-wychowawczą, a tym samym dzieci i młodzież z naszego środowiska.
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000536723.

— ♦ —

Biblioteka Parafialna parafii św. Jana Chrzciciela
zachęca do wykonania prac na
Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych,
które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w ramach
40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

 

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05.03.2023 r.

Dziś w liturgii Słowa Pan Bóg zaprasza nas do podjęcia wysiłku wyruszenia z Nim w drogę życia, tak jak Abraham, który został wezwany z ziemi rodzinnej, bo Pan Bóg miał wspaniały plan na jego życie. Tak jak Apostołowie: Piotr, Jakub, Jan – każdy z nich poszedł na Jezusowe wezwanie na Górę Przemienienia. Podobnie Apostoł Paweł zachęca Tymoteusza do „udziału w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii mocą Bożą”. Pójście za Bożym wezwaniem zawsze przemienia życie człowieka, czyni je po ludzku niewyobrażalnie owocnym i szczęśliwym.
Pozwólmy Panu Bogu działać w naszych sercach, słuchając i przyjmując Jego słowo.

1.  Druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes, jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W wielu miejscach świata ofiarną pracę misyjną podejmują misjonarze duchowni i świeccy. Nie tylko niosą światło Ewangelii, ale także codzienną pomoc. Módlmy się za wszystkich pracujących na misjach, aby doświadczali Bożej pomocy i wsparcia ze strony wierzących.
Po Mszach Świętych członkowie rad parafialnych zbierają ofiary do puszek na potrzeby misji.

2.  Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do 17:00 – módlmy się o gorliwość i pobożność dla ministrantów naszej diecezji, aby służąc przy ołtarzu mogli zafascynować się Chrystusem i kapłaństwem (diecezjalna intencja powołaniowa na marzec br.).

3.  BIERZMOWANIE – W ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Msza Święta i spotkanie formacyjne dla młodzieży kl. VIII za tydzień, 12.03.2023 r. o godz. 18:00.

4.  W WIELKIM POŚCIE – W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, a dla dorosłych po Mszy Świętej wieczornej (około godz. 17:30). W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17:00.
W Straduniu Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18:00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 8:45.

5.  Do Niedzieli Palmowej włącznie można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Skarbonka wystawiona jest przy obrazie MB Nieustającej Pomocy.

6.  Skarbonki – JAŁMUŻNA POSTNA – Kartoniki-skarbonki znajdują się na stoliku z prasą. Składamy je w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów.

7.  Zmarli: W lutym do Domu Ojca odeszli: śp. Tadeusz Ściechowski lat 87, śp. Maciej Pawliński lat 54.
Za nich i za naszych bliskich zmarłych módlmy się: Wieczne odpoczywanie…

— ♦ —

Biblioteka Parafialna jako współorganizator zaprasza na
spotkanie z Jarosławem Wróblewskim, autorem książki o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim
w Młodzieżowym Domu Kultury we wtorek 7 marca br. o godz. 17:00.
Spotkanie to odbędzie się w ramach uchwalonego przez Radę Miasta
Roku Rotmistrza Witolda Pileckiego w gminie Trzcianka.

— ♦ —

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Trzcianki do Skrzatusza.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga przemiany – możliwość poczucia drogi krzyżowej inaczej niż zwykle – fizycznie. W samotnym, cichym 45 kilometrowym marszu w ciemności. Wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie – człowiek może być potem przemieniony.
Rozpocznie się 24 marca 2023 r. Mszą św. o godz. 21:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.edk.org.pl oraz na facebooku: Trzcianka.EDK.

— ♦ —

Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance
prowadzi rekrutację dzieci 5- i 6-letnich do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024.
Nabór do zerówki trwa od dnia 30 stycznia do dnia 21 kwietnia 2023 r. W tych samych terminach prowadzimy także rekrutację dzieci 7-letnich do klasy pierwszej.
Zainteresowani rodzice mogą zapoznać się z odpowiednimi informacjami zgromadzonymi w serwisie internetowym szkoły pod zakładką „Rekrutacja”.
Ponadto informacje o naborze dzieci są udzielane w sekretariacie szkoły.

— ♦ —

ROZLICZAM SIĘ SERCEM – podaruj 1,5% swojego podatku

–  “Pomagam bliźniemu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Nr KRS 0000274950 www.pomagamblizniemu.caritas.pl
Ulotki wyłożone są na stoliku z gazetami.

– Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność Fundacji „Wyobraźnia Miłosierdzia” działającej przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance. Wspiera ona działalność oświatowo-wychowawczą, a tym samym dzieci i młodzież z naszego środowiska.
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000536723.

 

 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26.02.2023 r.

Słowo Boże mówi nam dzisiaj o kuszeniu. Gdy człowiek, jak pierwsi rodzice z Księgi Rodzaju, idzie za podstępnym głosem kusiciela, zdradza Pana Boga i zaraz odkrywa, że jest „nagi”: nie ma niczego, i doświadcza ogromnej pustki. Szatan wie, jak zwodzić, jak przekonać do nieposłuszeństwa i porzucenia woli Bożej. Nie wahał się kusić nawet Syna Bożego. Wybrał, jak zawsze, chwilę słabości, żeby podstępnie nakłaniać do wykorzystania mocy Bożej dla samego siebie; żeby łatwiej się Panu Jezusowi żyło; w sposób pozornie najtańszy, uzyskując władzę i rozgłos, ale będąc okradzionym z wolności. Tylko wytrwałe trzymanie się słowa i woli Pana Boga pozwala przezwyciężyć wyrafinowane pokusy złego.
Wsłuchujmy się w słowo Boże, wzbudzając w sercu pragnienie wierności Panu Bogu.

Indywidualna ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
w intencji małżeństw i rodzin dzisiaj od godz. 13:30 do godz. 17:00.

1.  BIERZMOWANIE – w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania dla młodzieży klas VIII Msza Święta i spotkanie formacyjne dzisiaj o godz. 18:00 (przeniesione z 12.02 br.).

2.  I KOMUNIA ŚWIĘTA – We wtorek, 28.02.2023 r. o godz. 17:00 Msza Święta z katechezą dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

3.  W tym tygodniu:
     – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o godz. 16:30.
     – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do 17:00 – módlmy się o gorliwość i pobożność dla ministrantów naszej diecezji, aby służąc przy ołtarzu mogli zafascynować się Chrystusem i kapłaństwem (diecezjalna intencja powołaniowa na marzec br.).
     – Pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W piątek okazja do spowiedzi od godz. 16:00. Po Mszy Świętej wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
     – Odwiedziny zgłoszonych chorych w piątek w godzinach porannych.
     – MĘSKI RÓŻANIEC – pierwsza sobota miesiąca (4.03.2023 r.) – godz. 15:00.

4.  Za tydzień przypada niedziela Ad gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
Po Mszach Świętych członkowie rad parafialnych będą zbierali ofiary do puszek na potrzeby misji.
– RÓŻE RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO – 5 marca 2023 r. – Msza Święta o godz. 8:00 i zmiana tajemnic.

5.  W WIELKIM POŚCIE – W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, a dla dorosłych po Mszy Świętej wieczornej i nabożeństwie (ok. 17:30) W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17:00.
W Straduniu Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18:00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 8:45.

6.  Skarbonki – JAŁMUŻNA POSTNA – Od wielu lat Caritas Polska prowadzi w Wielkim Poście akcję Dar dla seniora. Datki, które składamy tam z naszych wyrzeczeń w tym czasie przeznaczone są na wsparcie dzieł charytatywnych dla seniorów.
Kartoniki-skarbonki znajdują się na stoliku z prasą. Składamy je w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów.

8.  Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny.

— ♦ —

–  W środę, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
–  W piątek, 3 marca 2023 r. przypada 292. rocznica nadania praw miejskich Trzciance.

— ♦ —

Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance
prowadzi rekrutację dzieci 5- i 6-letnich do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024.
Nabór do zerówki trwa od dnia 30 stycznia do dnia 21 kwietnia 2023 r. W tych samych terminach prowadzimy także rekrutację dzieci 7-letnich do klasy pierwszej.
Zainteresowani rodzice mogą zapoznać się z odpowiednimi informacjami zgromadzonymi w serwisie internetowym szkoły pod zakładką „Rekrutacja”.
Ponadto informacje o naborze dzieci są udzielane w sekretariacie szkoły.

— ♦ —

ROZLICZAM SIĘ SERCEM – podaruj 1,5% swojego podatku

–  “Pomagam bliźniemu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Nr KRS 0000274950 www.pomagamblizniemu.caritas.pl
Ulotki wyłożone są na stoliku z gazetami.

– Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność Fundacji „Wyobraźnia Miłosierdzia” działającej przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance. Wspiera ona działalność oświatowo-wychowawczą, a tym samym dzieci i młodzież z naszego środowiska.
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000536723.

 

 

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023 r.

Panu Bogu nie jest obojętne, jak traktujemy drugiego człowieka. Księga Kapłańska zaznacza, że nie ma miejsca na nienawiść, pomstę czy urazę w stosunku do brata, a nawet zachodzi obowiązek upomnienia go, gdy błądzi. Ewangelia zachęca do miłowania nieprzyjaciół i modlitwy za nich. W ten sposób stajemy się podobni do Pana Boga, który kocha bezwarunkowo i zawsze pragnie ostatecznego szczęścia człowieka. Czyn miłosierdzia dźwiga zarówno obdarowanego, jak i obdarowującego. Każdy bliźni, nawet nieprzyjaciel, jest świątynią Pana Boga, jak przypomina Święty Paweł, świątynią, którą trzeba w nim ratować, bo serce bliźniego jest dla nas tajemnicą.
Słuchajmy słowa Bożego, pozwólmy mu leczyć, oczyszczać i pielęgnować nasze serca, abyśmy mogli być uczniami Pana Jezusa.

Na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii zebraliśmy 3200,00 zł.
Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać!
Caritas naszej parafii dołożyła 5000,00 zł. Łącznie przekazaliśmy kwotę 8200,00 zł.

1.  Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

2.  I KOMUNIA ŚWIĘTA – dzisiaj o godz. 11:00 Msza Święta i poświęcenie świec dla dzieci pierwszokomunijnych

3.  BIERZMOWANIE – w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania
     – dla młodzieży klas I szkół średnich Msza Święta i spotkanie dzisiaj o godz. 18:00,
     – dla młodzieży klas VIII Msza Święta o godz. 18:00 i spotkanie formacyjne wyjątkowo w czwartą niedzielę miesiąca, tj. 26 lutego br.

4.  Środa Popielcowa – 22 lutego 2023 r. – rozpoczyna w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem.
     – W środę Msze Święte w kościele parafialnym o godz. 9:00, 16:00 i 18:00, a w Straduniu o godz. 17:00. W Trzciance nie będzie Mszy Świętej o godz. 7:00 i 17:00.
     – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyjątkowo w tę środę o godz. 17:30.
     – W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

5.  Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

6.  Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do godz. 17:00 – módlmy się o wierność radom ewangelicznym dla osób konsekrowanych, aby ofiara ich życia była inspiracją i przykładem dla wielu młodych ludzi (diecezjalna intencja powołaniowa na luty 2023 roku).

7.  W WIELKIM POŚCIE – W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30, a dla dorosłych po Mszy Świętej wieczornej (około godz. 17:30). W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 17:00.
W Straduniu Droga Krzyżowa w piątek o godz. 18:00, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 8:45.

8.  Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny.

Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Trzciance
prowadzi rekrutację dzieci 5- i 6-letnich do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024.
Nabór do zerówki trwa od dnia 30 stycznia do dnia 21 kwietnia 2023 r. W tych samych terminach prowadzimy także rekrutację dzieci 7-letnich do klasy pierwszej. Zainteresowani rodzice mogą zapoznać się z odpowiednimi informacjami zgromadzonymi w serwisie internetowym szkoły pod zakładką „Rekrutacja”. Ponadto informacje o naborze dzieci są udzielane w sekretariacie szkoły.

— ♦ —

ROZLICZAM SIĘ SERCEM – podaruj 1,5% swojego podatku

–  “Pomagam bliźniemu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Nr KRS 0000274950 www.pomagamblizniemu.caritas.pl
Ulotki wyłożone są na stoliku z gazetami.

– Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność Fundacji „Wyobraźnia Miłosierdzia” działającej przy Katolickiej Szkole Podstawowej w Trzciance. Wspiera ona działalność oświatowo-wychowawczą, a tym samym dzieci i młodzież z naszego środowiska.
Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym: 0000536723.

 

 

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA – 12.02.2023 r.

Po co są przykazania Boże? Dlaczego Pan Bóg stawia wymagania? Jak dokonywać mądrych wyborów? Dzisiejsza liturgia słowa odkrywa przed nami Bożą myśl. Człowiek jest wolny. Może wybierać między dobrem a złem. Ale nieraz nasze „pozorne dobro” przedkładamy nad dobro innych i czynimy zło. Pan Bóg pragnie dobra i szczęścia wszystkich. W głębi serca takie też jest nasze pragnienie. Boże przykazania to wielki dar dla nas: to kierunkowskazy na drogach życia, wskazujące którędy można bezpiecznie i szybko dotrzeć do spełnionego, pięknego i szczęśliwego życia.
Niech Pan da nam łaskę uważnego słuchania i usłyszenia sercem słowa Bożego. Niech ono kształtuje w nas miłość, która będzie wypełnieniem słowa, i radością dla wszystkich.

2 lutego br. na pomoc dla zakonów kontemplacyjnych zebraliśmy 716 zł.
Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać!

Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Syrii i Turcji dzisiaj w całej Polsce po Mszach Świętych zbieramy do puszek ofiary na pomoc dla poszkodowanych.
Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

1.   BIERZMOWANIE – w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania:
     – dla młodzieży klas I szkół średnich Msza Święta i spotkanie za tydzień (19.02 br.) o godz. 18:00.
     – dla młodzieży klas VIII Msza Święta i spotkanie formacyjne wyjątkowo w czwartą niedzielę miesiąca, tj. 26 lutego br.

2.   Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek i ojców za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

3.   Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do godz. 17:00 – módlmy się o wierność radom ewangelicznym dla osób konsekrowanych, aby ofiara ich życia była inspiracją i przykładem dla wielu młodych ludzi (diec. intencja powołaniowa na luty 2023 roku).

4.   I KOMUNIA ŚWIĘTA – W niedzielę, 19.02.2023 r. o godz. 11:00 Msza Święta i poświęcenie świec dla dzieci pierwszokomunijnych.

5.   Przyszła niedziela, 19 lutego rozpocznie Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

6.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny.

— ♦ —

– W najbliższy wtorek, 14 lutego, przypada święto św. św. Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian. W 1980 roku papież św. Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.
– Święto Cyryla i Metodego jest Dniem Modlitwy za Narody Słowiańskie. Pamiętajmy, że Kościół jest jeden, choć od wieków gromadzi rozmaite narody, tradycje i obrządki. Jako chrześcijanie, jesteśmy budowniczymi jedności, choćby poprzez codziennie kierowaną do Pana Boga prośbę o pokój na świecie, ład moralny, o zgodę między narodami i swobodę głoszenia Chrystusowej Ewangelii.
– Tego samego dnia tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa.

 

 

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA – 05.02.2023 r.

Jak nieść w sobie światło Bożej łaski? Jak być Bożym człowiekiem w swoim środowisku życia? O tym mówi nam dzisiaj liturgia słowa. Prorok Izajasz wskazuje na zrozumienie potrzeb i miłosierdzie wobec potrzebujących ludzi. Święty Paweł zwraca uwagę, że nie należy zdobywać ludzi dla Pana Jezusa za pomocą sposób, które wskazuje ten świat, ale pozwolić Panu Bogu mówić przez nas tak, jak On chce. Ewangeliczne obrazy soli i światła mówią o wewnętrznej postawie. Odrobina soli nadaje potrawie smak. Nawet małe świadectwo życia Ewangelią sprawia, że Pan Bóg zostaje przyjęty na niegościnnej dla Niego ziemi.
Mamy światło – rozpoznaliśmy Syna Bożego – największy dar Boży. Niech słowo Boże jaśnieje w naszych sercach teraz, kiedy będziemy nim się karmić, i później, gdy będziemy nim żyć i karmić innych.

1.   RÓŻE RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO – dzisiaj, 5 lutego Msza Święta o godz. 8:00 i zmiana tajemnic.

2.   Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek i ojców za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

3.   Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w czwartek od godz. 16:00 do godz. 17:00 – módlmy się o wierność radom ewangelicznym dla osób konsekrowanych, aby ofiara ich życia była inspiracją i przykładem dla wielu młodych ludzi (diecezjalna intencja powołaniowa na luty 2023 roku).

4.   W sobotę 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku Maryja objawiła się Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała wówczas do modlitwy i pokuty. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie. Słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała. Ten dzień obchodzony jest także jako Światowy Dzień Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych.
W naszym kościele Mszę Świętą z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych będziemy sprawowali w piątek o godz. 17:00. Przypominamy, że w sakramencie namaszczenia chorych wzywamy pomocy Pana Boga, aby nas umocnił duchowo i fizycznie. Udziela się go nie tylko osobom w niebezpieczeństwie śmierci, ale chorym, a także osobom w podeszłym wieku.

5.   Dla młodzieży z klas VIII przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania Msza Święta i spotkanie formacyjne wyjątkowo w czwartą niedzielę miesiąca, tj. 26 lutego br.

6.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny.

ROZLICZAM SIĘ SERCEM – podaruj 1,5% swojego podatku
“Pomagam bliźniemu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Nr KRS 0000274950 www.pomagamblizniemu.caritas.pl
Ulotki wyłożone są na stoliku z gazetami.

 

Biblioteka Parafialna parafii św. Jana Chrzciciela
zachęca do wykonania prac na
Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych,
które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w ramach
40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.