OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 27.09.2020 r.

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli mówi o tym, że nawrócenie to styl życia. Nie wystarczy jedna, choćby najbardziej szlachetna decyzja czy wzniosłe deklaracje, kiedy człowiek z własnej woli wraca z powrotem na utartą ścieżkę życia bez Pana Boga.
Dokonany wybór grzechu nie przekreśla człowieka, kiedy zrozumie swój błąd i podejmie nawrócenie, jak czytamy w Księdze Ezechiela. Podobnie w przypowieści Pana Jezusa, którą za chwilę usłyszymy. Pokora wobec braci, o której pisze Święty Paweł w Liście do Filipian, to naśladowanie Chrystusa Pana. To szacunek dla bliźniego, dla tajemnicy jego serca.
Niech słowo Boże uczy nas pokory i szacunku wobec Pana Boga, nas samych i naszych bliźnich. Niech nawrócenie będzie naszym stylem życia na co dzień.

KOMUNIA ŚWIĘTA – Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Nie umniejsza to w żadnym stopniu godności, wartości i szacunku do Świętych Postaci. Jeżeli ktoś chce przyjąć Komunię Świętą w sposób tradycyjny, niech podejdzie jako ostatni po udzieleniu wiernym Komunii Świętej na rękę.

1.   Do puszek na kształcenie w diecezji i Wydział Teologiczny w Szczecinie zebraliśmy 1.191,70 zł. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

2.   Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek za swoje dzieci w środę o g. 16:30.

3.   W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w nabożeństwie różańcowym.
Różaniec dla dorosłych codziennie o godz. 17:30,
               dla dzieci we wtorek i piątek o godz. 16:30,
               w Straduniu w niedzielę o godz. 8:30.

4.   W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
–  W czwartek
adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00, a podczas wieczornej Eucharystii o godz. 17:00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele.
–  W pierwszy piątek spowiedź święta od godz. 16:00. O godz. 17:00 Msza Święta i nabożeństwo pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
–  W sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnotę parafialną na Mszy Świętej o godz. 7:00.

W piątek w godzinach porannych odwiedzimy chorych ponownie zgłoszonych.

5.   Mężczyzn zapraszamy w sobotę (3 października) o godz. 15:00 na męski różaniec. Ta modlitwa jest wynagrodzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i całego świata oraz w intencji małżeństw i rodzin.

6.   Msza Święta z poświeceniem różańców dla dzieci pierwszokomunijnych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w następną niedzielę (4.10.2020 r.) o godz. 14:00.

7.   W przedsionku głównym kościoła czynny jest stragan caritasowy. Wszystko wykonane zostało ręcznie przez wolontariuszy naszego Parafialnego Zespołu Caritas. Jest to dobra okazja dokonania zakupu do dekoracji domu czy na prezent dla bliskich. Dochód przeznaczony jest na dzieła Caritas.

8.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny

9.   Na stoliku z gazetami wyłożone są Kalendarze Diecezjalne na 2021 rok w cenie 10 zł.

⇐   :::   ⇒

We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.
– W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów.

Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Anioły są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

 

 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20.09.2020 r.

Słowo Boże na dzisiejszą niedzielę mówi nam, że Pan Bóg jest inny od naszych wyobrażeń. Najbardziej zaskakuje nas Boże miłosierdzie, miłość, która widzi potrzeby człowieka. Drogą do Pana Boga jest nawrócenie – porzucenie grzechu i szukanie woli Bożej, o czym przypomina nam dziś fragment z Księgi Izajasza. Niech Chrystus będzie w nas uwielbiony, jak mówi Święty Paweł do Filipian. Pan Bóg jest jak dobry gospodarz winnicy, który troszczy się o swoich pracowników, aby nikt nie cierpiał niedostatku.
Słuchajmy słowa Bożego, aby napełniło nas nadzieją i radością z otrzymanego Bożego miłosierdzia, którego my, i inni wokół nas, codziennie doświadczamy.

KOMUNIA ŚWIĘTA – Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Nie umniejsza to w żadnym stopniu godności, wartości i szacunku do Świętych Postaci. Jeżeli ktoś chce przyjąć Komunię Świętą w sposób tradycyjny, niech podejdzie jako ostatni po udzieleniu wiernym Komunii Świętej na rękę.

1.   Dzisiaj po Mszach Świętych zbieramy do puszek ofiary na kształcenie w diecezji i Wydział Teologiczny w Szczecinie.

2.   W ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania dzisiaj o godz. 18:00 Msza Święta i spotkanie dla młodzieży klas VIII. Prosimy, aby we Mszy Świętej i spotkaniu uczestniczyli rodzice.

3.   W poniedziałek, 21 września obchodzimy święto Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo módlmy się o to, abyśmy jak on, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim. Podczas Eucharystii o godz. 7:00 i 17:00 będziemy dziękować Bogu za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.

4.   Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

5.   Msza Święta o. Pio z homilią w ostatni piątek miesiąca o godz. 17:00.

6.   Na ADORACJĘ NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w intencji małżeństw i rodzinzapraszamy w następną niedzielę, 27 września od godz. 13:30 do godz. 18:00.

7.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabyciaGość Niedzielny

8.   Na stoliku z gazetami wyłożone są Kalendarze Diecezjalne na 2021 rok w cenie 10 zł.

9.   Zmarli: W ubiegłym tygodniu do Domu Ojca odeszła: śp. Anna Czarniecka lat 66.
Za nią i za naszych bliskich zmarłych módlmy się: Wieczne odpoczywanie…

⇐   :::   ⇒

–   Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młode pokolenie.
–   W przyszłą niedzielę, 27 września, w Kościele będziemy obchodzić 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz Światowy Dzień Turystyki.

 

 

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 13.09.2020 r.

Potrzebujemy przebaczenia win bliźniemu i nam samym – o tym mówi dziś słowo Boże. Ludzkim myśleniem, w którym wiele jest złości, gniewu, zemsty i nienawiści, człowiek nie znajdzie uzdrowienia i wybaczenia swoich win, jak mówi Mądrość Syracha. Pomocy szukajmy u Pana, jak zachęca nas Święty Paweł. Święty Piotr pyta Pana Jezusa: ile razy ma przebaczyć? Przebaczanie to miłość. Sami pragniemy i potrzebujemy ciągle przebaczenia, więc z radością ofiarujmy je bliźnim, żeby nam także przebaczono nasze grzechy, o czym mówi Pan Jezus w przypowieści o nielitościwym dłużniku.
Słuchajmy słowa Bożego, niech ono pracuje w naszych sercach, otwierając je na dar przebaczenia.

KOMUNIA ŚWIĘTA – Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Nie umniejsza to w żadnym stopniu godności, wartości i szacunku do Świętych Postaci. Jeżeli ktoś chce przyjąć Komunię Świętą w sposób tradycyjny, niech podejdzie jako ostatni po udzieleniu wiernym Komunii Świętej na rękę.

1.   Dzisiaj:
– na Mszy Świętej o godz. 11:00 poświęcimy przyniesione przez dzieci tornistry;

– dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej zapraszamy na godz. 16:00 na wspólne nabożeństwo;
– Nabożeństwo Fatimskie z procesją o godz. 19:00.

2.   W poniedziałek, 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze Święte o godz. 7:00 i 17:00.

3.   Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

4.   Kontynuujemy przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Spotkanie dla młodzieży dla kl. VIII w niedzielę 20 września o godz. 18.00. Prosimy, aby we Mszy Świętej i spotkaniu uczestniczyli rodzice.

5.   Za tydzień po Mszach Świętych zbieramy ofiary na kształcenie w diecezji i Wydział Teologiczny w Szczecinie.

6.   Skład Rady Parafialnej na nową kadencję 2020 – 2025
      Rada do spraw Ekonomicznych:
Sławomir Polcyn, Roman Cimcioch, Benedykt Wasiukiewicz, Aleksandra Śliwińska, Andrzej Boguszewski, Anna Wyrzykowska, Remigiusz Fąferek, Marcel Helak, Janusz Dudek.

      Rada do spraw Duszpasterskich:
Danuta Juckiewicz, Karolina Kubilus, Małgorzata Szadkowska, Agnieszka Kapela, Andrzej Mielczarek, Jadwiga Wolniak, Małgorzata Sikorska, Mirosława Dolna, Danuta Lachowicz.

Członków rad zapraszamy w czwartek 17 września na Mszę Świętą o godz. 17:00 i na spotkanie.

7.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny.

8.   Na stoliku z gazetami wyłożone są Kalendarze Diecezjalne na 2020 rok w cenie 10 zł.

⇐   :::   ⇒

–   Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W tym czasie w kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci, jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas Eucharystii każdego dnia nadchodzącego tygodnia, przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.
–   W poniedziałek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża.
–   W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy wtorek) przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
–   W czwartek, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

 

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06.09.2020 r.

Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli mówi nam o upomnieniu grzeszącego brata. Takie upomnienie jest naszym obowiązkiem, ale przede wszystkim wyrazem miłości. Wymaga najpierw dyskrecji, żeby nie upokorzyć błądzącego. Dopiero później można prosić innych o pomoc. Miłość dba o dobro człowieka, więc upomnienie powinno mieć taką formę, żeby grzeszący zechciał posłuchać i zrozumiał, że chodzi nam o jego dobro, a nie tylko o nasze własne. Upomnienie braterskie umożliwia przebaczenie winy i otwiera nas na łaskę Bożą.
Pozwólmy Panu Bogu działać w naszych sercach, aby przez słowo Boże, które słyszymy, uczynił nas ludźmi prawdziwie kochającymi i miłosiernymi.

KOMUNIA ŚWIĘTA – Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Nie umniejsza to w żadnym stopniu godności, wartości i szacunku do Świętych Postaci. Jeżeli ktoś chce przyjąć Komunię Świętą w sposób tradycyjny, niech podejdzie jako ostatni po udzieleniu wiernym Komunii Świętej na rękę.

1.   Gościmy kleryka z Seminarium Duchownego. Po Mszach Świętych zbiera do puszek ofiary na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego.

2.   Rodziców dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej w 2021 roku zapraszamy na spotkanie organizacyjne 7 września 2020 r. (poniedziałek) o godz. 17:30.

3.   Jak w każdą środę w naszym kościele wieczorną Eucharystię poprzedzimy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą matek za swoje dzieci o godz. 16:30.

4.   Kontynuujemy przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Spotkanie dla młodzieży kl. I szkół średnich w sobotę 12 września o godz. 17.00.
Spotkanie dla młodzieży dla kl. VIII w niedzielę 20 września o godz. 18.00; prosimy, aby we Mszy Świętej i spotkaniu uczestniczyli rodzice.

5.   W przyszłą niedzielę (13 września br.)
– Poświęcenie tornistrów – na Mszy Świętej o godz. 11:00 poświęcenie tornistrów dla dzieci rozpoczynających rok szkolny .
– I Komunia Święta – wszystkie dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej zapraszamy w strojach komunijnych na godz. 16:00 na wspólne nabożeństwo.
– Nabożeństwo Fatimskie – Bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej (ok. godz. 19:00) odprawimy Nabożeństwo Fatimskie. W czasie epidemii koronawirusa podczas procesji prosimy o zachowanie dystansu.

6.   Każdego roku w Skrzatuszu odbywa się spotkanie młodych przed odpustem diecezjalnym. Odbędzie się ono w sobotę 19 września br. Młodzież zainteresowaną wyjazdem na to spotkanie prosimy o kontakt z naszym wikariuszem ks. Wojciechem.

7.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny

8.   Zmarli: W ubiegłym tygodniu do Domu Ojca odeszła: śp. Zofia Sowa lat 72.
Za nią i za naszych bliskich zmarłych módlmy się: Wieczne odpoczywanie…

⇐   :::   ⇒

–   Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z Orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W zbliżającą się rocznicę terrorystycznego zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku, 11 września (przypada w nadchodzący piątek), obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.
–   Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W najbliższy wtorek, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.
–   Nadal pielgrzymujemy i gromadzimy się w wielu maryjnych sanktuariach, aby uczyć się Chrystusa, aby rozwijać w sobie wiarę, nadzieję i miłość w szkole Maryi. Ona raz powiedziała Bogu „fiat” i wytrwała w nim do końca. My również, zachwyceni Jej wzorem, postarajmy się tak pogłębiać naszą przyjaźń z Panem Bogiem, żeby przetrwała wszystkie życiowe burze.

 

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30.08.2020 r.

Jak iść za słowem Bożym, kiedy to jest czasem takie trudne? Odpowiedź na to pytanie przynosi dzisiejsza liturgia Słowa. Jeremiasz niejako walczy ze swoim prorockim powołaniem, bo widzi niechęć ludzi wobec słowa Bożego. Święty Paweł zachęca nas do ofiarowania życia na służbę według Bożego upodobania. Ewangelia ukazuje Pana Jezusa zapowiadającego uczniom Jego mękę i zmartwychwstanie, czemu natychmiast sprzeciwia się Piotr. Zły duch daje „ludzkie” odpowiedzi, a nie Boże.
Wzięcie swojego krzyża – tego, co mi jest dane w życiu, będąc w komunii z Panem Jezusem – to droga do nieba.
Słuchajmy słowa Bożego, abyśmy nie myśleli tylko po ludzku, ale po Bożemu, bo otrzymaliśmy wielki dar łaski.

Bardzo serdecznie witamy w naszej wspólnocie ks. Wojciecha Kolarza, który będzie pełnił posługę wikariusza. Ks. Wojciech ma 11 lat kapłaństwa, pochodzi z Bobolic i ostatnio pełnił posługę w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku.
Życzymy ks. Wojciechowi, przez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej, Bożego błogosławieństwa w pracy w naszej parafii.

1.   ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w intencji małżeństw i rodzin – dzisiaj od godz. 13:30 do godz. 18:00.

2.   We wtorek, 1 września 2020 r. rozpoczyna się nowy rok szkolny dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 8:00, podczas której pragniemy wypraszać pomoc Maryi, Stolicy Mądrości, dla uczniów, nauczycieli, katechetów, rodziców i wszystkich zatroskanych o wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.
W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 7:00.

3.   Rodziców dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej w dniu 12 września br. zapraszamy na spotkanie organizacyjne 2 września (środa) o godz. 17:30.

4.   Rodziców dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej w roku 2021 zapraszamy na spotkanie organizacyjne 7 września (poniedziałek) o godz. 17:30.

5.   W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty.
– W pierwszy piątek okazja do spowiedzi św. w naszym kościele od godziny 16:00. Zapraszamy też do licznego udziału w Mszy Świętej, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej. Zaraz po tej Mszy Świętej celebrujemy nabożeństwo pierwszopiątkowe.

6.   Spotkania Parafialnego Zespołu Caritas odbywają się w soboty o godz. 10:00. Już 5 września serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby włączyć się w pracę i działalność tej wspólnoty.

7.   MĘSKI RÓŻANIEC – Zapraszamy 5 września 2020 r. o godz. 15:00 na wspólną modlitwę mężczyzn. Modlitwa ta jest wynagrodzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i całego świata oraz modlitwą w intencji małżeństw i rodzin. Kontynuujemy ją w pierwsze soboty miesiąca.

8.   Za tydzień będziemy gościć kleryków z naszego koszalińsko-kołobrzeskiego Seminarium Duchownego. Razem z nami bedą modlić się o powołania kapłańskie i zakonne również z naszej parafii. Po Mszach Świętych zbiorą ofiary na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego. Wszystkich kleryków Seminarium polecamy naszej modlitwie i ofiarności.

9.   Na stoliku znajdują się kartki wyborcze z nazwiskami kandydatów do rady ekonomicznej i duszpasterskiej. Po zaznaczeniu wybranych kandydatów kartki prosimy zwrócić do 30 sierpnia 2020 r.

10.  BIERZMOWANIE:
12.09.2020 r. (sobota) godz. 17:00 –
spotkanie młodzieży kl. I szkół ponadpodstawowych w ramach przygotowania do Bierzmowania
20.09.2020 r. (niedziela) – Msza Święta o godz. 18:00 i spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z kl. VIII. Prosimy, aby we Mszy Świętej i spotkaniu uczestniczyli rodzice.

11.  Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny 

⇐   :::   ⇒

Jutro, 31 sierpnia, przypada 40 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych dających początek przemianom społeczno-politycznym w kraju. Z tej okazji modlimy się dzisiaj w intencji Ojczyzny, o Jej pomyślny rozwój.
– We wtorek przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po zakończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
– W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.

PANDEMIA KORONAWIRUSA – KONTROLA

   W ubiegłą niedzielę, 23.08.2020 r. w trzcianeckich kościołach odbyła się kontrola złożona z przedstawicieli SANEPID-u Policji i Straży Miejskiej. Kontrola dotyczyła sprawdzenia środków i zabezpieczenia wiernych podczas sprawowania liturgii w czasie pandemii.
   Wytyczne pokontrolne są takie, że w kościele, jako miejscu zgromadzeń publicznych obowiązuje zasłanie nosa i ust maseczką. Osoby, które ze względów zdrowotnych i mają zaświadczenie lekarskie o możliwości nie używania maseczki zobowiązane są mieć przyłbice.
   Nie przestrzeganie tych zasad i dystansu na zewnątrz kościoła grozi sankcjami karnymi w stosunku do parafii, jak i indywidualnie.

 

 

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.08.2020 r.

Pan Bóg ma do człowieka zaufanie, ponieważ dzieli się z nami władzą, którą symbolizują klucze. O tym mówi dzisiejsza liturgia Słowa. Izajasz głosi proroctwo Szebnie, najwyższemu urzędnikowi państwowemu, że jego władza będzie przekazana Eliakimowi, słudze Boga. Natomiast Święty Paweł wychwala Boże decyzje, choć dla nas są one niepojęte. Ewangelia zawiera rozmowę Pana Jezusa z uczniami, podczas której Piotr udziela natchnionej przez Ducha odpowiedzi na pytanie Jezusa, za kogo Go uważają. Pan Jezus zapowiada też przekazanie władzy w Kościele Piotrowi.
Otwórzmy nasze umysły i serca na słowo Boże, abyśmy umieli być dobrymi zarządcami w sprawach, które nam Pan Bóg powierza, oraz abyśmy umieli szanować władzę innych.

1.   Na rzecz poszkodowanych w Bejrucie Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas zebrali kwotę 2201,00 zł. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

2.   Nowenna do MB Nieustającej Pomocy z modlitwą matek za swoje dzieci w środę o godz. 16:30.

3.   Grupa Modlitewna o. Pio – Msza Święta z homilią w piątek o godz. 17:00.

4.   Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin w następną niedzielę, 30 sierpnia 2020 r. od godz. 13:30 do godz. 18:00.

5.   Rodziców dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej w dniu 12 września br. zapraszamy na spotkanie organizacyjne 2 września (środa) o godz. 17:30.

6.   Na stoliku znajdują się kartki wyborcze z nazwiskami kandydatów do rady ekonomicznej i duszpasterskiej. Po zaznaczeniu wybranych kandydatów kartki prosimy zwrócić do 30 sierpnia 2020 r.

7.   Zachęcamy do czytania książek i prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny

⇐   :::   ⇒

– Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.

– Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

– W poniedziałek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

– W środę, 26 sierpnia ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.

– W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

– Wakacje, urlopy dobiegają końca. Przed nowy rokiem szkolnym Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem.
Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

– Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

 

 

XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.08.2020 r.

Łaska dotyka wszystkich, którzy się zwracają do Pana Boga. Mówi o tym dzisiejsza liturgia Słowa, zwracając uwagę na osoby spoza Narodu Wybranego, Izraela. Prorok Izajasz wspomina o cudzoziemcach, którzy przyłączyli się do tego narodu. Są oni zapowiedzią przyłączenia się do Izraela wszystkich narodów. Święty Paweł tłumaczy, że miłosierdzie Boże jest dla wszystkich, „bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne”. Ewangelia zawiera opowiadanie o spotkaniu Pana Jezusa z poganką.
Otwórzmy teraz nasze uszy i serca na słowo Boże, aby mogło nas dotknąć i przemienić.

POMOC DLA BEJRUTU

We wtorek dnia 4 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5 tys. rannych i szkody materialne opiewające ma miliardy dolarów.
Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości.

Po wszystkich Mszach Świętych do puszek zbieramy ofiary, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych w Libanie.

1.   W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W nadchodzącą sobotę, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

2.   Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.

3.   Szczególna okazja ku temu będzie w najbliższą środę, kiedy w naszym kościele gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16:30, zaraz po niej celebrujemy wieczorną Mszę Świętą.

4.   Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

5.   Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia Gość Niedzielny

6.   Przypominamy obowiązującą w kościele zasadę stosownego ubioru w miejscach kultu religijnego. Do najbardziej powszechnych przykładów niestosownego stroju są u mężczyzn krótkie spodnie, a u kobiet strój z “odkrytymi ramionami”. Nasz strój świadczy również o szacunku dla miejsca modlitwy. W niektórych krajach są one bardzo restrykcyjnie przestrzegane.

ZMIANA PERSONALNA

Ksiądz Piotr Błaszczak kończy 3-letnią posługę duszpasterską jako wikariusz w naszej parafii. Na mocy dekretu biskupa diecezjalnego ks. Edwarda Dajczaka skierowany zostaje jako wikariusz do parafii pw. Świętej Rozalii w Szczecinku. Do naszej wspólnoty przychodzi ksiądz Wojciech Kolarz, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słupsku.
Zmiana następuje z dniem 24 sierpnia 2020 r. Dziękując księdzu Piotrowi, życzymy Mu wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej na nowej placówce. Równocześnie prosimy o Boże błogosławieństwo dla ks. Wojciecha.

W intencji ks. Piotra będziemy modlili się w piątek 21 sierpnia br. podczas Mszy Świętej o godz. 17:00.